Debata naukowa dla Fundacji BĄDŹ w Muzeum Polin

Debata naukowa dla Fundacji BĄDŹ

Czy to prawda, że sami pracujemy intensywnie na swoją przyszłą chorobę?

Oto wnioski płynące z przeprowadzonej debaty, w której padło dużo pytań, w tym również te dostarczone przez widownię, a główna uwaga skupiła się wokół następujących zagadnień:

MEDYCYNA PRZYSZŁOŚCI
Czy w przyszłej medycynie chodzi o nowoczesne metody diagnostyczne i zastosowanie robotów?
Otóż nie. Okazuje się, że nasi prelegenci drogą debaty doszli do wniosku, iż medycyna przyszłości, to:

  • traktowanie pacjenta jako centrum uwagi konsylium konsultantów-specjalistów, którzy są dostępni w jednym miejscu DLA PACJENTA, aby pacjent nie musiał w stresującej sytuacji szukać na własną rękę pomocy często po omacku
  • w przyszłości pacjent powinien być traktowany jak klient, który płaci, więc wymaga, jest doinformowany na temat swojej choroby i dostępnych metod leczenia, w tym konwencjonalnych i naturalnych, gdzie na koniec to pacjent podejmuje decyzję, jaką drogę wybierze, a nie lekarz (owszem, kwestia odpowiedzialności spada na pacjenta, ale zakładamy, że pacjent jest solidnie doinformowany)

INTEGRACJA MEDYCYNY
Tutaj rozgorzała bardzo ciekawa dyskusja dająca rozmaite punkty widzenia w jednym miejscu, gdzie widownia biła brawa mówcom, którzy przedstawili, jakie wizje są ich zdaniem właściwe. To, co wszyscy debatanci przedstawili zarysowało spójny obraz całości:

  • jest szereg dolegliwości i schorzeń takich jak: ból, depresja, stres, bezsenność, które z powodzeniem można załagodzić i wyleczyć metodami terapeutycznymi, ziołolecznictwem czy akupunkturą, bez konieczności farmakologicznych rozwiązań, co jest znacznie bardziej korzystne dla długofalowego zdrowia człowieka
  • wybrane stany chorób neurologicznych, wczesny etap rozwoju nowotworu, czy inne dolegliwości z powodzeniem mogą być leczone określonymi gatunkami grzybków lub kannabinoidów, które są naturalnymi substancjami chemicznymi występującymi w konopiach – zarówno siewnych (Cannabis Sativa L.), jak i indyjskich (Cannabis Indica). Przeważająca większość kannabinoidów jest pozbawiona właściwości psychoaktywnych, natomiast wiele z nich wykazuje właściwości prozdrowotne [dr Smith oznajmił, iż w 23 stanach na 50, są one zalegalizowane jako metoda leczenia w służbie medycznej]
  • bardzo duża grupa dolegliwości i chorób z łagodnym przebiegiem powinna być wręcz prowadzona najpierw z zastosowaniem medycyny chińskiej, a także ajurwedy, gdyż pacjenci są szczęśliwsi, gdy nawiązuje się dłuższa rozmowa z prowadzącym lekarzem lub terapeutą, jak choćby uspokajająca pacjenta rozmowa z osteopatą lub fizjoterapeutą
  • niektóre dolegliwości bólowe, występujące np. na skutek sytuacji stresowej, które atakują serce – nie musiałyby być w ogóle leczone farmakologicznie, gdyby pacjenci byli wcześniej edukowani, jak sobie radzić z sytuacjami nagłego napięcia, debatanci podkreślili tutaj rolę sztuki pogłębionego oddechu, technik medytacyjnych, sztuki korzystania z dobrodziejstwa jakim są lasy i parki oraz zjonizowane w takich miejscach powietrze

Tak więc włączenie ziołolecznictwa, ajurwedy i sztuki medytacji, medycyny chińskiej i akupunktury, a także korzystania z zasobów natury jest tym, co możemy nazwać bazą dla integrowania medycyny akademickiej z innymi, starożytnymi systemami opieki nad zdrowiem i równowagą człowieka.

STARZEJEMY SIĘ I CHORUJEMY PRZEZ…
Trzecia część debaty obejmowała szereg pytań, które spłynęły do prowadzącej wprost z widowni, a dotyczyły one chorób autoimmunologicznych, smogu i stresu oksydacyjnego.
Ta ostatnia frakcja wypowiedzi uczestników debaty wzbudziła ogromne zainteresowanie z uwagi na czułość naukowców i gości okazaną planecie! Wypowiedzi skupiły się na tym, co człowiek robi drugiemu człowiekowi, co człowiek „wyprawia” z glebą, wodą i powietrzem! Dr Smith nie omieszkał wyznać, iż kilkadziesiąt lat temu, gdy był młodym lekarzem, to jego nastawienie wobec świata określiłby słowami „eksploatacja”, natomiast dziś – jak sam przyznaje – jego nastawienie wobec Ziemi brzmi „care”, czyli opieka nad planetą, która jest naszą żywicielką. Kolejni mówcy jedynie wzmocnili owo stanowisko i dr Maimon dodał aspekt wdzięczności, dr Dudzińska aspekt szacunku, a profesor Nauman – aspekt ukochania Ziemi, jak to się czyni z ukochaną osobą. Zanieczyszczenie środowiska zdaje się sprawiać największy kłopot naszym organizmom, by wytrwać w zdrowiu.

Poruszony został aspekt fizjologiczny tegoż elementu, jakim jest stres oksydacyjny organizmu, który oznacza brak sprawnej naprawy szkód spowodowanych przez działanie wolnych rodników (uszkadzających białka, lipidy i DNA człowieka). Nadmiar przetworzonej żywności, niepełnowartościowe warzywa potraktowane chemią rolną, zanieczyszczenia powietrza, wody i na domiar złego – brak kontaktu z naturą, a także smog elektromagnetyczny – skutecznie utrudniają naturalny proces detoksykacji organizmu. Skutkiem tej niewydolności naszego systemu jest przedwczesna utrata siły i starzenie się człowieka. Goście podkreślali konieczność (a zarazem przyjemność!!!) spożywania takich produktów, które:
– zawierają polifenole, m.in. resweratrol, flawonoidy (taniny, katechiny, antocyjany, izoflawony i sylimaryna)
– są bogate w antyoksydanty, np.: Q10, kurkumina, glutation, likopen, beta-karoten, wit. A, wit. C, wit. E
– są silnie oczyszczające, zielone warzywa, zioła

Ostatnie pytanie, na które odpowiedź padła w ciągu niecałej minuty z uwagi na przekroczony czas debaty, brzmiało „Co robić, aby uwalniać się od codziennego stresu, regularnie?”

Oto odpowiedzi:
– praktykować codziennie techniki oddechowe oraz medytacje
– okazywać wdzięczność każdego dnia
– biegać, najlepiej po lesie lub wśród zieleni
– ćwiczyć rytuały tybetańskie

Oto prelegenci:

Dr Yair Maimon, „Medycyna przyszłości w oparciu o 3000 lat doświadczeń”

Z wykładu dr Maimona dowiedzieliśmy się, jak naturalne siły w przyrodzie i ludzkim ciele mogą być wykorzystywane do leczenia i zapobiegania chorobom. Poznajemy również praktyczne wskazówki na temat punktów akupunkturowych przy objawach takich jak nudności, zmęczenie, czy uderzenia gorąca i wiele innych!

Dr N. Lee Smith, „Wpływ duchowości na umysł i ciało”

Dr Smith opowiadał o tym, że dobre samopoczucie mózgu tworzy dobrostan w większości innych systemów naszego ciała, które jest jednym, zintegrowanym „super-systemem”. Niektóre z naszych najczęstszych problemów medycznych (takich jak zbyt duży ból) są bardzo powiązane z nadwrażliwością układu nerwowego, nadmierną reakcją na wszelkiego rodzaju bodźce (ból, narządy wewnętrzne, psychika, odporność).

Dr n.med, lek.med. integralnej Elżbieta Dudzińska, „Zdrowie i zanieczyszczenie środowiska – co należy wiedzieć i jak się chronić?”
Dr Dudzińska wyjaśniała na jakie substancje toksyczne jesteśmy narażeni w życiu codziennym, jak unikać i łagodzić ekspozycję, jakie są krótko i długofalowe konsekwencje oddychania zanieczyszczonym powietrzem oraz jak się chronić?

Gościem specjalnym deaty był Prof. dr hab. n. med. Paweł Nauman, Kierownik Kliniki Neurochirurgii w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Debatę poprowadziła: Żaneta Geltz

Organizatorem Debaty Naukowej i II Kongresu była Fundacja BĄDŹ.

II Kongres „Bądź integralny w zdrowiu. Medycyna przyszłości” odbył się  9 lutego 2019r.
w Centrum Konferencyjnym Muzeum POLIN w Warszawie, przy ul. Anielewicza 6.